Фото без опису Охорона ґрунту – запорука здоров’я людей.

На сьогодні в Україні проблема смітників – одна з найважливіших і найактуальніших серед проблем забруднення навколишнього середовища.

У кожному людському помешканні утворюється величезна кількість непотрібних матеріалів та виробів, починаючи від старих газет та журналів, порожніх консервних банок, пляшок, харчових відходів, обгорток та упаковок, закінчуючи битим посудом, зношеним одягом та поламаною побутовою чи офісною технікою. Кожного дня ми змушені стикатися з відходами: вдома, на вулиці, біля торгових точок. Всюди нас оточують папірці, обгортки з пластика, скло, целофан і т. ін.

Промислові і побутові відходи створюють безліч проблем, таких як транспортування, зберігання, утилізація та ліквідація.

Викидаючи сміття, люди порушують один з основних екологічних законів кругообіг - речовин у природі. Адже, вилучаючи з природи чимало речовин, людина змінює їх до невпізнанності повертає у природу у вигляді сміття, яке не розкладається на вихідні речовини природнім шляхом.

Від забруднення поверхневих шарів ґрунту викидами промислових підприємств залежить його хімічний склад. Від хімічного складу ґрунту залежить якість корму, а значить і якість м'яса, молока та, як результат, – здоров'я людини.

Вже зараз з хімічним забрудненням певних районів тісно пов'язують підвищений рівень захворюваності населення, Частоту аномалій розвитку, порушення фізичного та психічного розвитку, збільшення захворюваності дитячого населення, порушення репродуктивної функції жінок (збільшення токсикозів вагітності, числа передчасних пологів, мертвонароджуваності, гіпотрофії новонароджених) і т.д.

Бактеріологічне забруднення призводить до потрапляння у ґрунт хвороботворних мікроорганізмів з виділеннями хворих людей і тварин, з рідкими нечистотами, з трупами щурів та інших тварин. Збудники кишкових інфекцій можуть перебувати в ґрунті від декількох днів до місяця, іноді довше. Спори сибірської виразки, ботулізму, правця та газової гангрени можуть зберігатися в ґрунті десятки років. Забруднення продуктів хвороботворними мікробами з ґрунту представляє велику небезпеку захворювання людей.

Грунт також грає специфічну роль у поширенні гельмінтозів (глистних інвазій). Оптимальні умови для розвитку (дозрівання) яєць гельмінтів в ґрунті створюються при температурі від 12 до 38°С, достатньої вологості і наявності вільного кисню. Залежно від умов дозрівання яєць гельмінтів триває від 2-3 тижнів до 2-3 міс. Лише після цього вони стають інвазивними, здатними при попаданні в організм людини через забруднені руки, овочі, фрукти та інші продукти харчування викликати хворобу. Яйця гельмінтів, потрапляючи на поверхню ґрунту, відмирають, але на глибині від 2,5 до 10 см, захищені від інсоляції та висихання, вони зберігають життєздатність, за останніми даними, до 7-10 років.

Як правило, прибирати й ліквідувати тверді побутові відходи та рідкі нечистоти повинна місцева влада. На сьогодні в Україні поводження з відходами визначається Законами  «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про відходи», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччі населення», Кодексом України «Про надра», а також "Програмою поводження з твердими побутовими відходами", затвердженою постановою Кабінету Міністрів України № 265 від 4 березня 2004р., Державними санітарними нормами та правилами «Утримання територій населених місць», іншими нормативними документами.

Основними принципами державної політики у сфері поводження з відходами є захист навколишнього природного середовища, а саме охорона ґрунтів, та здоров'я людини від негативного впливу відходів.

Отже, забруднений ґрунт є небезпечним для здоров'я людини як безпосередньо,  так і як джерело зараження продуктів, які на ньому вирощуються чи джерелом забруднення підземних вод.

Не менш важливо й те, що й цю проблему можна легко подолати, зробивши невелике зусилля над собою. То ж, можливо, європейський вибір починається з банально знайомого з дитинства, але такого складного принципу - чисто не там, де прибирають, а там де не смітять.

 

 

     Начальник відділу державного нагляду

за  дотриманням санітарного законодавства

     Первомайського міжрайонного управління

     Держпродспоживслужби                                                            Наталія ВЕШНИВЕЦЬКА